ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jesteś tu: » Strona główna » TO JUŻ SIĘ WYDARZYŁO... » ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 MAJA 2012

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją, ustawą bardzo postępową wprowadzająca zasadnicze zmiany.
       Z okazji święta 3 maja, uczniowie klasy VIb.z p. Ktarzyną Kuską przygotowali okolicznościowy program artystyczny. Akademia przedstawiała współczesnego ucznia, przeniesionego za sprawą Historii do XVIII wieku. Mogliśmy zaobserwować nadzieję, z jaką ludzie czekali na uchwalenie konstytucji, zaangażowanie młodych
w sprawy narodowe oraz najważniejsze wydarzenie – zatwierdzenie konstytucji. Sceny przeplatane były tradycyjnymi pieśniami patriotycznymi w nowoczesnej aranżacji.

Podróż poprzez historię Polski wprowadziła wszystkich uczniów w zadumę, a jeszcze większą refleksję wzbudziły wiersze wybitnych, polskich poetów i myślicieli, które nawiązywały do ważnych momentów w dziejach naszego narodu. Młodzi aktorzy oddali rangę tego święta, podkreślając, iż jest to święto wolności i radości, które powinien uczcić każdy Polak.

Jan Matejko " Konstytucja 3 Maja"

Autor: Anna Stawarz