PROJEKT "SZTUKA NA KÓŁKACH"

Jesteś tu: » Strona główna » TO JUŻ SIĘ WYDARZYŁO... » PROJEKT "SZTUKA NA KÓŁKACH"

18 października 2012r.

PROJEKT "SZTUKA NA KÓŁKACH"

Uczniowie klas pierwszych, drugich i szóstych wzięli udział w wyjątkowych  zajęciach, w wyjątkowym miejscu.  Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Łapanowie był miejscem, w którym odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach projektu „Sztuka na kółkach”. Projekt dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizował oddział krakowski  Stowarzyszenia Historyków Sztuki  wspólnie ze Studiem Projektów Kulturalnych, Plenerownia, a kościół w Łapanowie był jednym z przystanków na długiej  trasie przedsięwzięcia.

Panie Katarzyna Wydra i Barbara Łepkowska prowadząc warsztaty pokazały nam, że obcować ze sztuką można nie tylko w galeriach i muzeach wielkich miast, ale świetnie nadają się do tego zabytki położone w mniejszych miejscowościach. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie w kościele jest łuk tęczowy, czym wyróżnia się styl barokowy oraz jak rozpoznać wizerunki świętych  np. św. Piotra, św.Katarzyny czy  św. Anny.  Podczas warsztatów pojawiły się pojęcia z zakresu ikonografii, architektury, stylu, technik artystycznych. W ten sposób być może dla wielu z uczestników warsztatów rozpoczęła się w małym, wiejskim kościółku wielka przygoda ze sztuką.

Autor: Anna Stawarz