DZIEŃ DZIECKA 2012

Jesteś tu: » Strona główna » TO JUŻ SIĘ WYDARZYŁO... » DZIEŃ DZIECKA 2012

 A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi,
Które jest jako motyl i ptaszek i kwiat…
Spójrz w oczy swego dziecka,
w sercu ci się zbudzi radość,
której nie zaćmi najsmutniejszy świat.
Julian Ejsmond

 

 

Radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad
pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni
świątecznych. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca 

 

Troszkę historii…
      W wielu krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka
w 1989r. Nie znaczy to jednak, że dziecięce święto nie było znane wcześniej. Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu początek miało w 1924 roku w Genewie, gdy Liga Narodów reprezentowana przez przedstawicieli ponad pięćdziesięciu krajów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.
Dzień w kalendarzu poświęcony dzieciom miał uświadamiać i przypominać, że dziecko nie jest przedmiotem, ma prawo do życia, ochrony i pomocy gwarantowane Deklaracją Praw Dziecka, której preambuła głosiła:


Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie – wyspecyfikowane obowiązki.


      W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała dzień 1 czerwca za najbardziej odpowiedni dla manifestacji problemu ochrony dzieci przed złem świata.


      Dziś ważne jest, aby starać każdy dzień uczynić dniem dziecka. Dniem miłości do niego, stałej opieki,  troski… Nikt nie kwestionuje jego prawa do nauki, zabawy, walczy się jedynie o poprawę standardów, chcąc słonecznym dzieciństwem zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju. Same dzieci nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej. Swoje przywileje i prawa traktują jako przynależne, czasem nawet jako uciążliwe, protestując przeciw konieczności nauki, czy opiece ograniczającej ich swobodę i pomysły na dziecięce życie.

W kalendarzowym Dniu Dziecka maluchy oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. Tego roku Rada Rodziców zorganizowała dla uczniów 
z klas IV-VI wyjazd do kina na film „Goryl Śnieżek”. Młodsze dzieci bawiły się na szkolnej dyskotece. Wychowawczynie przygotowały dla nich różnego rodzaju zabawy i konkursy, i robiły wszystko, aby ten dzień uczynić dla dzieci wyjątkowym. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych
w roku.

 

AUTOR: Anna Stawarz

Galerie